24 Ağustos 2011 Çarşamba

Bios pili nedir, nasıl çıkarılır, nerde satılır?

4 yorum
Gel gelelim bios piline. Kısa bir hikayemi anlatayım hemen özet sayılır zaten;

Bilgisayar bozuldu. Laptop yani. Açılmıyor bile 7/24 başında duramadığımdan yere düşmüş falan filandır diye düşünüyorum. sonra içini açayım dedim. açtım baktım bi kaç devre falan. bildiğim bir bios pili var içinde. nedir falan biliyorum sizede anlatayım.

BIOS pili bilgisayarın neresindedir?
Bios pili harddiskin üzerinde bulunuyor. Yuvarlak saat pili gibidir. nerede bulunduğuna geleceğim ama saatçilerde kolaylıkla bulursunuz bilgisayarcılarda da olabilir varsa tanıdık alın takın.

BIOS pilini bulamıyorum nerede olabilir?
Her neyse bios pilini bulmakta zorlandım. harddiski buluyorum. ekran kartı üzerinde olma ihtimalini düşünerek onada bakıyorum bulamıyorum. sonra kurcaladım biraz. harddisk üzerinde bir jelatin şeklinde yani kamofilaj edilmiş gibi ama pek sağlam değil. çıkardım biosu kısa devre yaptırdım. basit biraz tornavida veya metal elektriği ileten birşey varsa ikisinin arasına dokundurun falan pek gerekli değil ama deneyelim dedim. yaptım taktım açılır gibi oldu kapandı.

BIOS pilini nerden temin ederim?
BIOS pilini nereden alabilirim?
BIOS pilini nereden bulurum?
Hemen gidiyoruz bilgisayarcıya biraz gevezidir kendisi anlatıyor bana BIOS la bir şeyler işte bios şudur bios budur resetle uğraşma falan biran önce konuyu kapatıp çıkıyorum. bir saatçimiz var ersen amcamız yaşlıdır kendisi o bilir diyerek gidiyorum. falan filan yani temin ediyorum pili.
Kısaca bios pili satılan yerler: pcshop, bilgisayarcılar ve saatçilerdir.

BIOS pili neden değiştirilir?
BIOS, bilgisayar için küçük ama yazılım için büyüktür ve olmazsa olmazlardandır. bilgisayarda olası aksiliklerden korunmak için biosta korunmalıdır. bios pilidi buna dahildir. biosu korumanın yollarından biride bios pilini korumaktır. belirli sıklıklarla bios pilini değiştirererek biosu koruyabilirsiniz.

Dikkatli olun bir daha açılmayabilir gibi önemsiz uyarılara kulak asmayın. bir pil her şeyi değiştirmeyecektir. tabiki takmazsanız çalışmaz falan eskisi gibi takarsanız pili hiç bir aksaklık olmaz.

4 yorum:

 1. benim bilgisayarda sürekli sistem tarihi ve saati yanlış uyarısı cıkıyor.her bilgisayarı açışımda bu uyarıyı veriyor.bios piliyle bi alakası olduğunu okudum doğru mudur acaba?

  YanıtlaSil
 2. @Anonim
  Evet pillerde sorun olabilir. Pilleri değiştirin eğer düzelmezse bios uptade yapmanızda fayda var bu işinizi görecektir.

  YanıtlaSil
 3. kullanici sifresi sifirlamak icin yapicam cikarinca hersey sifirlanmuycak dimi??

  YanıtlaSil

Yazdığınız yoruma cevap yazıldığında haberdar olmak için yorum formunun sağ alt köşesinde bulunan E-posta yoluyla abone ol linkine tıklayabilirsiniz.